Mezuna Kalmalı Mıyım? Mezuna Kalmanın Faydaları ve Zararları?

10.07.2019
417
A+
A-

Mezuna Kalmalı Mıyım? Mezuna Kalmanın Faydaları ve Zararları?

 

Mezuna Kalmalı Mıyım? Mezuna Kalmanın Faydaları ve Zararları?

Mezuna Kalmalı Mıyım? Mezuna Kalmanın Faydaları ve Zararları?

Merhabalar Sonav Koçu Ailesi bu yazımızda sizler için “ Mezuna Kalmalı Mıyım? Mezuna kalmanın avantajları ve dezavantajları? Mezuna Kalmak..” bu gibi çok zor olan duruma ve soruya cevap bulacağız. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ben ilk yılımda kazandım yani mezuna kalmadım belki siz diyeceksiniz ki o zmn niye bu konu hakkında böyle bir yazı yazmak istediniz. “Mezunların halinden sadece mezunlar anlar” diyebilirsiniz ama kesinlikle birçok araştırmalardan ve gördüklerimden yola çıkarak bu denli ciddi konu hakkında bildiklerimi sizlere aktaracağım. Umarım hiç sıkılmadan okursunuz.

Not: Daha sınava girmeden şimdiden Mezuna kalma gibi düşüncesi olanlar lütfen bu yazıdan sonra daha da okumasın sizlerin önünde daha sonuçlanmamış bir sınav var. Elinizden geldiğince çalışmaya çalışın en en son düşündüğünüz şey Mezuna kalmak olsun.

Mezuna Kalmak mı?

Hiçkimse mezuna kalmak istemez ama bazıları hayalini gerçekleştirmek için mezuna kalmayı göze alır. Mezuna Kalmak Kulağa çok korkunç gelen bir durum olsada tercih verip sevmediği bir meslekte ömür boyu o mesleği sürdürmek daha da korkunç gelebilir.

Dilerseniz bu yazımızı başlıklar halinde devam ettirelim.

Mezuna Kalmak için Ne Gibi Bir Sebebim Var?

Mezuna kalmak isteyenler niçin mezuna kalmak istediklerini yoruma yazarlarsa sevinirim. Hayali için mi? Bir çoğunuz buna evet diyeceksiniz belkide tamamı. Peki ya mezuna kaldığında bu yıl çalıştıklarından daha fazla daha verimli daha planlı çalışabilecekler mi? Peki bir yıl daha aynı konulara çalışmak isterler mi? Peki ya mezunluğun vermiş olduğu olumsuz psikolojiyi atlatabilirler mi? Çevresindekilerin konuşmalarına katlanabilecek mi bu durumda güçlü davranabilecekler mi ? ( Kesinlikle bu denli önemli bir konuyu sadece çevrenizdekiler istediğii için onu yapmayın)

Bu kadar korkutucu sorular yeterlidir diye düşündüm. Şaka yaptım korkmanıza gerek yok Ben sizleri kortkutmak için bunları yazmadım sadece nelerle karşılacağınızı bilin istedim. Ha ayrıca bu durumları olumluya çevirmek sizin elinizde nasıl mı? hemen bunun içinde uzun bir yazı yazalım. Ama “ Mezuna Kalmayı Avantajlı hale getirmek” Konu başlığı içerisinde yazacağız.

Mezuna Kalmayı Avantajlı Hale Getirmek

Belki kendi kendize “ Mezuna kalmanın neresi avantajlı olabilir “ diyorsunuz. Ama doğru kararlar verildiği sürece her durumu kendi lehinize çevirebilirsiniz. Öncelikle mezuna kalmak isteyenlere şu soruları sormak isterim “ Bu yıl verdiğin emeği gelecek yıl daha da fazla emek verecek misin? Düzgün Planlı bir şekilde çalışacak mısın? “ bu sorulara eğer hayır cevabını verecekseniz mezuna kalmanızın bir manası olmayacaktır. Gene bulunduğunuz konumda olacaksınız hatta belki daha da kötü durumlara düşebilirsiniz. Neyse mezuna kalmanın avantajlarına geçelim. Tabikide dezavantajları olduğu kadar avantajları da vardır. En önemlisi Mezuna kalmayı düşünenler hayallerinin peşinden gitmek istedikleri için kalıyorlar ve bunun için çabalıyorlar “istemediğim bir meslekte olacağıma bir yıl daha çalışır hayalimdeki mesleğe giderim” düşüncesindeler. Kesinlikle çok doğru bir düşünce ama buna parantez açmam gerekir ( Güzel hoş ama bunun için çok sabırlı ve çalışmalarında istikrarlı olmaları gerekir.)

Mezuna kalmayı düşünenler olumsuz yönleri olmasına rağmen çok fazla korkmasınlar eğer gerçekten kendilerine hakim olabiliyorlarsa ve ben hayalim için bu yıl daha düzenli ve daha istikrarlı bir şekilde çalışacağım diyorlarsa çok rahat bir şekilde Mezuna Kalmayı kararlaştırabilirler çünkü hayalindeki üniversiteyi kazanmak kadar güzel bir duygu yoktur diyebilirim. Bu arada mezuna kalmak istemeyipte sırf üniversiteye gideyim diye bir düşüncesi olanlar “ İşte en kötü tehlikelerden biridir” şuan benim arkadaşlarım istemediği üniversiteye ve bölüme gittikleri için bin pişmanlar. Emin olun mezuna kalmak istemediği bölüm ve üniversiteye gitmekten daha iyidir. Heleki Sırf Çevrendekiler sana laf etmesinler diye üniversite seçiyorsan bu en kötüsüdür. Kimse senin umrunda olmasın çünkü kimse sizin yerinize gidip çalışmayacak kimse sizin yerinize gidip okumayacak kendini,  sırf çevremdekiler bunu der şunu der diye kaptırırsan hayatının en kötü kararını vermiş olursun.

İsterseniz mezuna kalmanın avantajlarını ve dezavantajlarını maddeler halinde sıralayalım.

Mezuna Kalmanın Avantajları

  • Okul yok , Tüm gün senin yani vaktin bol
  • Her Derse biraz aşinalığınız var yani sıfır değilsiniz. Bu yüzden konuları daha erken bitirebilirsiniz.
  • okul sınavı yok , okul dersleri yok
  • Ösym yi daha iyi tanımış olursunuz
  • Çalışmalarınız daha verimli olacaktır geçen yılın vermiş olduğu bir tecrübe olacaktır ( olmasada ben bu yolda sizinle olurum ). Yani kısacası bu yıl daha bilinçli bir şekilde sınava girmiş olacaksınız.

Mazuna Kalmanın Dezavantajları

  • Sosyal hayatınız kötü etkilenebilir. Daha az dışarıya çıkıp daha az arkadaşlarla buluşma şansınız olabilir. Zaten asosyalim diyorsan o zmn sorun yok.
  • Evde mi Dershanede mi çalışmalıyım ikileminde kalacaklar ( bunun için de yazımız gelecektir.)
  • Arkadaşlarınızın üniversitedeki fotoğraflarını görmeniz sizi üzebilir. ( Sosyal medya araçlarını kullanmayacağım diyorsanız bu sorunuda çözdünüz. Kesinlikle bende kullanmamanızdan yanayım kazandıktan sonra elinizden düşürmesenizde olur. Şaka yaptım tabiki  o kadar abartmamak lazım :)) )
  • Aynı konulara çalışmanız sizi sıkabilir. Sabırlıyım diyorsanız ne mutlu size.

 

 

Bunuda izlemenizi tavsiye ederim.

Tabi bu yazdıklarımız genel durumlardı. Tabikide sizinde özel durumlarınız olacaktır. Buna karşın elinize bir kağıt kalem alın Mezuna Kalmanın Avantajları ve dezavantajları diye iki bölüm ayırın. Siz kendinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz durumları göze alıp ona göre daha sağlıklı bir karar verirsiniz.

Yorumda görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın.

İbrahim ACAR
İbrahim ACAR
Sitemizde paylaşılan kitaplar ve ders notları çeşitli sitelerden toplanılmaktadır. Kitabı ve ders notlarını almadan önce incelenmesi yani tanıtım amacıyla paylaşılmaktadır. Her türlü konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.