11. sınıftan 12.sınıfa geçerken Ne Yapmalıyım? Nasıl Çalışmalıyım?

05.07.2019
533
A+
A-

11. sınıftan 12.sınıfa geçerken Ne Yapmalıyım? Nasıl Çalışmalıyım?

11. sınıftan 12.sınıfa geçerken Ne Yapmalıyım? Nasıl Çalışmalıyım?

11. sınıftan 12.sınıfa geçerken Ne Yapmalıyım? Nasıl Çalışmalıyım?

Merhabalar Sevgili Sınav Koçu Ailesi.
Bugün sizler için çok ama çok önemli bir konudan bahsedeceğiz.Çünkü bugünkü yazımızda merak ettiğiniz o kadar çok konu var ki. Merak ettiklerinizde çok haklısınız.Bu yazacaklarım çok uzun olabilir ama gereksiz hiçbir şey yazmayacağımdan emin olabilirsiniz.Şimdi hazırsanız başlayalım isterseniz.Şaka yaptım bi zahmet hazır olun sınav kapıda artık..! Bu cümleme çok tedirgin olmuş olabilirsiniz hiç korkmayın zamanı iyi yönettiğiniz sürece yaşayacağın sorunlar olmayacaktır.Bu süreçte her zaman sizin destekçiniz olacağım siz hiç merak etmeyin.?? Şimdi Başlayalım artık.

Geç mi Kaldık?
En sık sorulan sorulardan biri TYT AYT ye çalışmak için geç mi kaldık?
Size en içten dileklermle yazacağım. Hayır. Çünkü 11 den 12 ye geçen bir çok öğrenci yeni çalıştıklarını söyledi ve bir çoğu hukuk bir çoğu da tıp bölümünü kazandı.Yani 12 ye geçerken yeni çalışan ama düzenli ve verimli çalışanlar istediklerini kazanabiliyor sizin için niye geç olsun.

Nereden Başlamalıyım ? TYT ye mi AYT ye mi ağırlık vermeliyim?
TYT ye mi AYT ye mi çalışmalıyım dediğiniz an artık gerçektende bir YKS öğrencisi olduğunuzu hissedeceksiniz.Çok önemli ve çok sık hata yapılan sorulardan biri. Bu sorunun cevabını içeren bir çok saoru daha var “ Hedefim ne 2 yıllık mı 4 yıllık mı?” Eğer 2 yıllık düşünüyorsanız Ayt ye çalışmanıza gerek kalmayacaktır.Şimdi gelelim 4 yıllıklara… Temelin nasıl? Ne kadar iyisin? Eğer temelin yoksa ve bu soruyu soruyorsanız yazacaklarımdan sonra bir daha sormazsınız umarım?
Temeli olmayanlar zaten ayt ye başlayamaz bile çünkü AYT, TYT’yide içine alan bir sınavdır. TYT nin bir bölümü hal olmadan gidipte AYT çalışmak zaman kaybıdır. Örneğin Rasyonel sayılar, Üslü köklü sayılar… bilmiyorsanız ve AYT matematiğe başlamışsanız başarılı olma gibi bir durumunuz olmayacaktır. Çünkü AYT matematiği ,TYT matematiğini de içinde kapsıyor. Yani Türev çalışmak istiyorsan saydığım konuları ve daha fazlasını kesinlikle bilmen gerekir.

Ne Kadar Çalışmalıyım?
Arkadaşlar emin olun en kritik sorulardan birine geldik. Çünkü bu soru o kadar basit olmayan soruların başında gelir. Bu soru herkes için değişen bir soru herkes için aynı cevabı vermek doğru olmayacaktır. Ne kadar Çalışmalıyım demeden önce “Hedefim ne? Ne kadar biliyorum? Hangi alandayım hangi derslere ağırlık vermem gerekir?…” bu sorular uzayıp gider. Yani tek bir kritere bağlı bir soru değil.Şimdi bu saydıklarım soruları öncelikle ele alalım bu sorulara cevap verdiğimde asıl sorunuz olan ne kadar çalışmalıyım sorusuna da cevap vermiş olacağım.

Hedefim Ne?
Evet YKS (Yüksek Öğretim Kurumları) öğrencileri sizler artık birer YKS adayısınız.
Şu ana kadar aklınızda en az bir meslek olduğunu düşünüyorum. Çünkü hedefini belirlemeden doğru yola gitmek çok zor olur.Öncelikle Çalışmak için bir amacın olmalı o amacın da Hedefindir. Amacın olmadığında bir yerden sonra bırakacaksınız çünkü çalışmalarınız size sıkıcı gelecektir ve hayallerin olmadığında da hemen o masadan kalkacaksınız.Hiçbir zorluklara göğüs germeyeceksiniz. Bu yüzden öncelikle yapacağınız şeylerden biride hedefinizi belirlemek. ( Hedefimi nasıl belirlemeliyim ? neye göre belirlemeliyim dersen onun için de yazılar gelecektir. Takipte kalın?)

11. Sınıftan 12. Sınıfa Geçerken ne Biliyorum? Ne Kadar Biliyorum?

Evet sevgili 12. sınıf ve YKS adayları şimdi bakalım ne kadar biliyorsunuz?
Bu süreçte kendinize karşı gerçekçi olun. Kendinize yalan söylemeyin. Ne demek istiyorum derseniz açıklayayım. Yani sırf birilerine hava atmak için kendini onlardan üstün görmek için kendinize ve başkasına yalan söylemeyiniz. Bilmediğiniz konuları “ bu konular çok basit bunları biliyorum , şunları da biliyorum , (aslında ben herşeyi biliyorum niye çalışayım?)” biliyorum diyerek hataya düşmeyin. Bunun için kendinize bir deneme yapın ve hangi konulardan eksik olduğunuzu görün. Deneme yaptıktan sonra analiz yapmayacaksanız denemeye boşuna zaman ayırmayın o zmn çünkü o deneme sınavıyla birlikte öğreneceğiniz hiçbir şey olamayacaktır.O denemede yanlış yaptıklarınızı başka denemelerde de yanlış yapacaksınız. Unutmayın analiz yapmayacağınız hiçbir denemeye giripte zaman harcamayın.

Hangi Alandayım? Hangi derslere ağırlık vermeliyim?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce kısa ama önemli bir şey analayacağım.Belki bu soruyu kendi içinizde de söylüyorsunuzdur ama dışarıya söylemeye korkuyorsunuzdur.
“Kendi alanımdan memnun muyum” öncelikli soracağınız sorulardan biri. Örneğin Hemşire olmak istiyorsunuz ama sözeldesiniz bunun doğru olmadığını siz kendiniz de biliyorsunuz. Ama hocam artık geç değil mi?
Buna çok güzel bir örnek vereceğim. Bu örneğe şaşıracaksınız da belki. Bende sizin gibi kararsız bir dönemden geçtim ve 11. sınıfa sayısal olarak olarak başladım. Ama sonra bir baktım ki dersler iyi gitmemeye başladı istediğim bölümlerde ( Pdr, Psikoloji, Hukuk) aslında Eşit ağırlık (TM) bölümündeymiş. Malesefki 11.sınıfım sevmediğim yapamadığım bir alanda geçti. Ama 12. sınıfa geçerken ailemle konuştum bu iş böyle olmaz dedim aileme derhal alanımı değiştirmeliyim yoksa böyle giderse daha da başarısız olacağımı söyledim. Sağ olsunlar onlarda saygı gösterdiler kararlarıma ve şuan PDR okuyorum.? Yani demem o ki sevmediğiniz bir şeyi yapmayın.
Neyse fazla konuştum asıl soruya geçelim.
Hangi alandasınız ve hangi derslere ağırlık vermeniz gerekir? Hangi alandaysanız o alanın temel derslerine öncelik vermeniz gerekir çünkü o dersler hem AYT hemde TYT de çıkacaktır. Örneğin Eşit ağırlık öğrencisi iseniz daha sosyali bitirmeden fene çalışıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Önceliğiniz sosyal olsun çünkü AYT ‘de de karşınızda çıkacaktır. Bu yüzden önceliğiniz alan dersleriniz olsun.Öncelikle kendi alanınız dışındaki derslere çalışırsanız erken unutursunuz çünkü o dersleri kendi alan dersleriniz kadar tekrar etmeyeceksiniz.Bu yüzdende unutmanız erken olacaktır.

İbrahim ACAR
İbrahim ACAR
Sitemizde paylaşılan kitaplar ve ders notları çeşitli sitelerden toplanılmaktadır. Kitabı ve ders notlarını almadan önce incelenmesi yani tanıtım amacıyla paylaşılmaktadır. Her türlü konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM