PDR ( Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik ) Bölümü Önü Açık Mı?

19.06.2019
4.708
A+
A-

PDR ( Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik ) Bölümünü Seçmeli Miyim?

pdr meslek tanıtımı

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin en çok düşünmesi gereken konu hangi mesleğin ona uygun olduğudur. Çünkü en kötü duygulardan biri olan ‘Pişmanlık’ bazen geri dönülmeyecek sorunlara yol açabiliyor. Sadece Meslek seçiminde değil her yaptığınız işte size uygun bir hedefinizin olması gerekir. Bugün Sınav Koçu ailesi olarak Ben PDR okuyan biri olarak sizlerin sorularını yanıtlayacağım. Sizler için ………… Konusunda araştırma yaptık umarım beğenirsiniz. Aklınıza takılan bir sorunuz olursa çekinmeden instgramdan yazabilirsiniz. Bizde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. İnstgram: sinav_kocunuz

 

PDR ( Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik ) Bölümü Nedir?

PDR ( Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik) Ne İş Yapar ?

Psikolojik Danışman, bireyin hayatında yaşadığı sorunlara çözüm yolu bulmak, Zorlandıkları problemlerde destek olan ve Kişilerin doğru karar vermesinde yardımcı olan uzman kişidir.Bireyin Kendini geliştirmesine ve gerçekleştirmesinde yardımcı olur.

PDR BÖLÜMÜNÜ KAZANMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

PDR Bölümü Eşit ağırlıktan öğrenci alır.

PDR bölümü , Hukuk ve Psikoloji bölümünden sonra yüksek puana sahip 3. bölümdür. Tercih edilme sırası da 3.’dür.

PDR bölümü 4 Yıllık bir Bölümdür bu yüzden hem TYT hemde AYT de barajı geçip PDR yi tercih edecek puan almanız gerekir. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünü Kazanmak için istikrarlı bir şekilde çalışmanız gerekir gerekir. 2018 yılında PDR 148 binde kapatmıştı.Bu sıralamaya girmek için sözelden iyi bir puan çıkarmanız gerekir. Matematik açığınızı sözel derslerden kapatabilirsiniz.

PDR ( Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik ) BÖLÜMÜ ZOR MU ?

PDR ( Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik ) dışardan kolay görünen ama okuması dışarıdan göründüğü gibi değil. Ama en azından Hukuk kadar zor olmadığını söyleyebilirim.PDR Dersleri 1. sınıftan sonra çoğunlukla uygulamaya bağlı olarak derslerin işlediğini söyleyebilirim.

PDR ( Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik ) İş İmkanları Nelerdir?

PDR Bölümü Eğitim Fakültesinde eğitim-öğretimlerini görürler. Eğitim fakültesini bitirdikten sonra okullarda Psikolojik Danışmanlık yapabilirler. PDR de Paikoloji gibi çalışma alanı oldukça geniş bir bölümdür. PDR mezunu olan kişiler kendilerini geliştirerek özel kurumlarda kendilerine yer ayırt edebilirler. Psikolojik Danışmanların başlıca çalıştığı kurumlar;

 • M.E.B e bağlı kamu ve özel kuruluşlarda
 • RAM ( Rehberlik Araştırma Merkezi)
 • Üniversitede akademik personel
 • Özel eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde özel gereksinimli bireylerin eğitiminde ve ailelerin Psikolojik danışma süreçlerinde
 • Anaokulu, Kreş, Dershane
 • Adalet Bakanlığına bağlı çocuk cezaevi ve infaz kurumlarında pedagog ünvanı alabilirler
 • Üniversite sürecinde kurslara katılıp sertifika alarak ( Kariyer Danışmanlığı, Liderlik Eğitimi, Diksiyon, Kişisel gelişim ) o konu hakkında uzman olabilir iş alanını genişletebilirsiniz.

 

Kimler PDR Okumalı?

 

PDR okumak isteyenler sizler Başarılı bir Psikolojik Danışman olmak istiyorsanız birçok alanda iyi olmanız gerekir. Dilerseniz maddeler halinde açıklayayım.

 • İnsanlara Yardım etmeyi seven
 • Kendini geliştirmekten zevk alan
 • İnsanlarla sohbet etmekten sıkılmayan
 • Hoşgörülü ve sabırlı olan
 • Herkesi olduğu gibi kabul eden ayrım yapmayan
 • İnsanlarla etkili iletişim yeteneğine ve güçlü hitabet gücüne sahip olan

Bu saydıklarım temel özelliklerdir.

Eğer İnsan ilişkilerinde iyi değilseniz, sabırlı değilseniz bu meslekte mutlu olmazsınız istediğiniz hayatı da süremezsiniz.

PDR’nin size Katacakları Nelerdir?

Bu bölümü okuyan kişiler ilk yıldan itibaren kişiliklerinde değişmeleri ve gelişmeleri görebilirler. Bölüm gereği insanlar karşı koşulsuz saygı duymayı, insanları olduğu gibi kabul etmeyi öğreniyorsunuz. Bu bölümde okuduğunuzda gözle görülür bir şekilde empati yeteneğinizin geliştiğinizi göreceksiniz. İnsanların davranışlarını gözlemleyip neyi neden yaptığıklarını sorgulamaya alışıyorsunuz. PDR bölümünde insanları daha iyi tanımayı öğreniyorsunuz. İnsanlarla olan iletişim beceleri gelişir utangaç bir yapıdaysanız dışa dönük açılabilirsiniz. PDR okuyacaksanız sürekli kendinizi geliştirmek durumunda olacaksınız. Kitap okuma, Kişisel gelişim kurslarına katılma gibi faaliyetlerde bulunacaksınız. Bununla beraber tam donanımlı bir birey olarak toplumda aktif rol oynayacaksınız.

PDR Atamaları Nasıl?

PDR birçok bölüm gibi devlette ataması yüksek olan bir meslektir. Atama gibi bir korkunuz varsa 2. ve 3. sınıfta KPSS ye çalışabilir korkunuzu geride bırakabilirsiniz. Psikolojik Danışmanlık ülkemizde yıllardır eksiği kapatılmayan bir meslektir. Çalışma Alanı geniş olduğu için devletin her kurumunda kendinize yer ayırtabilirsiniz. Malesefki Atama puanları her geçen yıl yükselmektedir. Bunun başlıca nedeni alan dışı atamalarıdır. Devlette atanmak için 2018 yılında +80 üzeri puan almanız gerekirdi.Rakamlarla konuşmak gerekirse 2018 ÖABT sayısal verilerine göre 15.958 PDR bölümü mezunu kişi M.E.B kadrolarında yer almak için sınava girmiştir.

İbrahim ACAR
İbrahim ACAR
Sitemizde paylaşılan kitaplar ve ders notları çeşitli sitelerden toplanılmaktadır. Kitabı ve ders notlarını almadan önce incelenmesi yani tanıtım amacıyla paylaşılmaktadır. Her türlü konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.